Поради големият успех, който на практика постигнахме в прилагането на хидроабсорбент решихме да му посветим малка статия в блога ни. Това на практика е експеримент, с който показваме попиващите и влагозадържащи способности на Terawet. На изградена от нас плантация в Русе вложихме по 15 г (колкото е малкото пликче на снимки 1 и 2) Terawet на едно дръвче Паyловния.
Засаждането беше през април 2011 г. Поради започналата вече вегетация се наложи поливка на младите фиданки. Тъй като на терена няма промишлен сондаж се наложи поливането да се извърши с водоноска. На едно дърво сложихме по около 10 л вода – количество достатъчно да полее дървото, а около 2 литра да се абсорбира първоначално от кристалите хидроабсорбент. Водата която кристалите усвоиха се оказа изключително ценна в периодите на засушаване, когато те отдаваха влагата на корените. Така се постигна един равномерен и бърз прираст на новозасадените дръвчета без никаква поливка от страна на собственика на плантацията. Не бива да подценяваме разбира се и факта че в района на Русе през периода април-септември 2011 г. са падали и валежи.
Дръвчетата на снимките са засадени от 20 до 24 април 2011 г. Снимки 6 и 7 са направени на 17.09.2011 г.
За да онагледим какво се случва с малките като морска сол кристалчета Terawet когато се поставят във вода направихме и тези снимки.
Оказа се че 15 г Тераует абсорбират 1750 мл вода, която седи до корена в тези своеобразни резервоарчета за вода и когато растението ожаднее постепенно ги „изстисква“. При последваща поливка или дъжд, когато водата отново е в излишък гранулките пак усвояват вода за да я отдадат в последствие и така цикъла се повтаря до около 10 години – колкото е времето за разпад на хидроадсорбента. Интересно е да се отбележи и факта, че при поемане и отдаване на вода малките като морска сол зрънца увеличават обема си многократно. Това допринася за образуване на шупли в почвата което я прави по-мека, като дава възможност на малките нежни коренчета лесно да прорастват. На снимка 11 виждате дребните зрънца тераует когато са сухи, а на на снимка 12 се вижда големината на няколко гранули след като са поели вода.