Първата сеч на пауловния е вече факт

Пауловния

На 05.10.2014г. се осъществи първото не официално рязане на дървета пауловния. Те не бяха на 8-9години, а само на 3г. Въпреки това ни се отдаде възможност да установим и докажем някои важни факти за начина на отглеждане и бързината на растеж на пауловнията.

Трябва да се има в предвид, че отрязаните дървета не бяха отглеждани при необходимите изисквания, които ние препоръчваме, a именно редовно подхранване с амониева селитра, листен тор фитона “Пауловния“ и други агротехнически мероприятия. Също така разстоянието при дръвчетата беше при някой 2м, а при други 1м, което даде своя отговор, като повече или по- малко надебеляване на стеблото в резултат на не добре и не достатъчно развита корона.

Получихме тази възможност от инвитрио лабораторията, където осъществяваме репродукцията на различните видове пауловния. От дадените от нас родителски растения, след извличането на генетичен материал, от тях оставаха напълно здрави растения с добре развита коренова система, но почти унищожен хабитус. Разбира се това не позволяваше да бъдат предлагани на нашите клиенти, но не можеха и да се изхвърлят, защото знаехме, че все пак от това не добре изглеждащо растение, може да порасне напълно здраво дърво. И така през годините те бяха засаждани в близост до опитни полета на други култури. Първоначално се съобразявахме с необходимия минимум от 2м между растенията при линейно засаждане, но в последствие вече нямаше достатъчно място и последните растения бяха засаждани дори на 1м отстояние едно от друго.

Пауловния

Единствените по-специални грижи, които бяха полагани за тях през годините е да се отстраняват по-ниско разположените от 2 м.клони, така, че да не пречат и най-вече да не засенчват, близо разположените опитни полета. Рязахме до колкото беше възможно, но тази година вече 3-та бързо растящите пауловнии, бяха прекалено израснали, надебелели и развили до толкова, че само подрязваща резитба не беше достатъчна да осигурим необходимата светлина на съседните растения, така че се наложи да режем издъно всичките 40 дървета.

Отидохме напълно подготвени не само с инструменти, а и с всичко необходимо за да заснемем, измерим и отчетем средната височина, дебелина и годишен прираст на дърветата.

Още преди да започнем каквито и да е действия, уловихме видимата разлика, в дебелината на ствола на дърветата, който са близко разположени едно до друго и тези, на които им се бе отдало възможност да разгърнат добре короната си.

Самото рязане започна с премахване на клоните до там, до където ни позволяваше дължината на телескопичния трион. Все пак бяха израснали над 10м и нямахме възможност да достигнем най-връхните клони.Това се наложи за да не смачкаме засадените в близост други култури.

По-дебелите клони, бяха отделени за производство на пелети, а най-крехките клони и листа бяха отделени за силажиране за храна на животни. След като направихме това “ козметично “ разчистване на клоните, пристъпихме и към същественото рязане. Стараехме се да режем максимално близо до повърхността.

Честно казано, не се изискваха много усилия и манипулации. С една моторна резачка в рамките на 3мин беше повалено първото и най-дебело дърво от редицата. Веднага се втурнахме с ролетката и химикала да запишем дължината на цялото дърво 10,50м. С диаметър 37см в основата.

Дървесината от първо качество беше до 2,40м дължина. От там нагоре започваха клоните, тоест второто качество. Изчислихме, че при измерени 37см диаметър в основата и 29,5см, на височина 2,40м, имаме 0,21куб.м.
Второ качество, от 2,40 до около 4м дължина, с диаметри съответно 29,5см и 24см, се равнява на 0,09куб.м.
Третото качество– връхната част на ствола плюс клоните беше отделена за пресоване, а листата за силажиране. От клоните добихме още около 0,1куб.м. Сумарно кубатурата от цялото дърво възлезе на 0,4куб.м.

Ще се постараем да ви информираме какво се случи с добития материал.

Отидохме напълно подготвени не само с инструменти, а и с всичко необходимо за да заснемем, измерим и отчетем средната височина, дебелина и годишен прираст на дърветата.